Učivo
Chemie
Co je to chemie?
Pozorování je nejběžnější poznávací postup. Aniž by sis to uvědomoval/a, veškeré látky, které potkáš pozoruješ. Tak poznáváš látky v kuchyni i jinde v životě. Ne vždy však na naše smysly můžeme spoléhat. Vidíš na obrázku různoběžky?Zdroj obrázku: https://hadanky-a-hlavolamy.webnode.cz
Pokud vidíš různoběžné čáry, jedná se o optický klam. Šálit nás ale může nejen zrak. Zkus si malý pokus.
Připrav si tři nádoby. Jednu naplň vlažnou vodou. Druhou studenou a třetí nádobu teplou vodou.
Nejprve ponoř obě ruce do nádoby s vlažnou vodou. Obě ruce cítí stejnou teplotu? To je správně. Poté ponoř jednu ruku do nádoby se studenou vodou, druhou ruku do nádoby s teplou vodou. Po 30 sekundách ruce vytáhni a ponoř je opět do nádoby s vlažnou vodou. Jak přesným teploměrem jsou Tvoje ruce teď?
Právě kvůli těmto nepřesnostem se v chemii k měření používají přístroje napojené na počítače. K nim mohou být připojena různá čidla (teploměr, pH metr), která jsou přesnější než naše smysly.
Pokus (nebo taky experiment) se využívá k potvrzování nebo vyvrácení hypotézy. Hypotéza je určitý předpoklad, který chceme experimentem ověřit. Můžeš si to zkusit taky. Obvykle si experiment navrhuje sám vědec, my Ti s navržením experimentu pro teď pomůžeme.
Připrav si menší láhev (pet láhev nebo skleněnou láhev) s úzkým hrdlem. Dále nafukovací balonek, ocet a jedlou sodu nebo kypřicí prášek.
Zdroj obrázku: http://4a.upol.cz
Do láhve nalij trochu octa (stačí i 10 ml). Do balonku nasyp dvě lžíčky sody nebo kypřicího prášku. Poté balonek nasaď na hrdlo láhve a přemýšlej, co se může stát, až prášek z balonku přisypeš do octu v láhvi.To, co jsi vymyslel/a je právě Tvoje hypotéza!
Zdroj obrázku: http://fyzikalnipokusy.cz
Nyní je čas na to hypotézu ověřit. Zatřep s balonkem tak, aby se obsah vysypal do láhve a trochu s ní zatřepej. Chvíli čekej a uvidíš co se stane.
Tak co, byla Tvoje hypotéza potvrzena nebo vyvrácena?